Moda

Moda sınır tanımıyor ve Kelime anlamı karşılığı bir topluluk ya da yöredeki giyim tarzları ile belirli süreçlerdeki durumu ve davranış durumu olarak açıklanmaktadır. Günümüzde ise moda denildiğinde aklımıza genellikle kıyafet gelir. Fakat bu açıklama yeterli değildir. Çünkü moda sadece elbise değildir. Moda yaşamın her alanına yayılmıştır.

Değişen Yenilikler

Modayı ve ekseni etrafındaki sektörleri iç içe girdikleri için birbirinden ayırmak olanaksız gibidir. Latinceden gelen değişen yenilikler karşılığı bilinen moda, farklı kültürlere rağmen ev eşyaları, giyim ve aksesuarlarda izlediği muhtemelen fark etmediği yeniliklerin bütünüdür diyebiliriz. Günümüz dünyasında, Milano, Paris, Madrid gibi dev moda kentlerinin liderlik ettiği ve etkileyici defilelerle tasarımların, yaratıcı koleksiyonların sergilenerek sunulduğu moda, ülkemizde yakından izlenmektedir. Magazin haberleri ve programlarında sık sık ekranlara yansımaktadır.

Yüksek Fiyat Kuralı Var mı?

Acaba moda pahalı bir ürünü satın almak denilebilir mi? Elbette hayır! Kendine yakışanı giymek, kendi tarzını yaratmak doğallık elbette her zaman önemlidir. Şık ve zarif görünmeyi isteyenler özel tasarımlardan esinlenerek başarı elde edebilir. Modern ve şık görünmek amacıyla size özel tasarımlara ulaşılabilir fiyatlarla almak mümkün olabilir. Modanın asla pahalı olmalı diye bir kuralı olmamıştır. Türkiye’nin tanınmış ismi Dünya şampiyonu olan yarışmacımızın basma kumaşından elbise ile başarı yakaladığını hatırlatmak isteriz.

Alışkanlıklar

Özellikle online reklamlar üzerinde yapılan araştırmalar gazete, radyo, televizyon reklamlarının daha etkili olduğu yönünde değerlendirmeler var. Akıllı telefonların tabletlerin dizüstü bilgisayarların bu amaçla kullanıcılar tarafından sık kullanımı dikkate alınıyor. Bilindiği gibi tüketim alışkanlığı çocukluktan itibaren başlıyor. İnsanın sosyalleşmesi ile bu alan iç içedir. Nitekim modaya ilişkin takipçilerin ve alışveriş yapanların önemli bir kesimi yansıttığı biliniyor. Üniversite eğitimi görenlerin ve gençlerin öne çıktığı değerlendiriliyor. Bu nedenle toplumda önemli ve güçlü kitleyi temsim eden bu alanın eğilimleri alışkanlıkları istekleri analiz edilerek strateji belirleniyor. Moda değişen her şeyi takip ederek ilerleyerek yeniden dönüşüyor ve tekrardan sakınarak daima yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Herhalde gelecekte de kendini yenileyerek insanların yaşamında önemli yer almaya devam edecek. Yeni strateji insanların kendisini rahat ve iyi hissetmesini sağlayan duygulara önem veriyor.

CLOBELLA